Homepagina > Het Spoor > Wist U dat ? > Frankrijk: De tunnel onder het Kanaal
Frankrijk: De tunnel onder het Kanaal
vrijdag 28 april 2023, door
Alle versies van dit artikel: [français] [Nederlands]
De groep experten die door de Franse en Engelse regeringen belast werd zijn advies uit te brengen over de verbinding Frankrijk - Engeland heeft zopas zijn werkzaamheden besloten en aan Londen en Parijs de bouw van de tunnel aanbevolen. Dit advies is voor geen van beide regeringen bindend maar het is een flinke stap voorwaarts in de richting van bedoeld project.
Het economisch belang van een dergelijk kunstwerk is zonneklaar. Voor de overtocht betekenen het overstappen van de reizigers, de lastwijziging of de laadtijd die de goederen ondergaan, een verlies aan tijd en geld. Dit heeft tot gevolg dat het verkeer van reizigers en goederen tussen Engeland en Frankrijk niet diezelfde hoge vlucht heeft genomen als tussen de landen van het Europese continent.
Gesticht in 1957, onder de impuls van de „Compagnie universelle du Canal de Suez”, heeft de studiegroep van de Tunnel onder het Kanaal tot doel een ondergrondse gang te realiseren om het Nauw van Kales te overschrijden. Na tal van jaren studie ziet de Groepering de oplossing in een geboorde tunnel, een soort van spoorwegpijp, uitgerust met materieel dat voornamelijk met het oog op het vervoer van wegvoertuigen (auto’s en vrachtwagens) werd bestudeerd. Die spoorwegtunnel zou bestaan uit twee éénrichtingspijpen van 52 km waardoor per uur en in elke richting 1.800 voertuigen en 4.800 reizigers zouden vervoerd worden, wat 70 % meer is dan voor de spitsuren van 1980 wordt voorzien. Tegen een snelheid van 100 km/h zou de rechtstreekse verbinding Parijs - Londen dus worden afgelegd in 4 h 20 m. De auto’s zullen vervoerd worden door speciale pendeltreinen, samengesteld uit wagens zonder verdieping (die 150 voertuigen vervoeren) die het verkeer van 1965 zullen aankunnen, en uit wagens met verdieping (300 voertuigen) die op het verkeer van 1980 zijn berekend. Zij zullen de tunnel doorrijden in 33 minuten.
Bron: Het Spoor, oktober 1963
Rixke Rail’s Archives