Homepagina > Het Spoor > Wist U dat ? > Japan: De onderzeese tunnel van Seikan

Japan: De onderzeese tunnel van Seikan

vrijdag 28 februari 2025, door Rixke

De boringswerken voor deze tunnel, die het centrale eiland Honsjoe moet verbinden met het noordelijke eiland Hokkaido, werden onlangs aangevat.

De tunnel, de langste ter wereld, zal een lengte hebben van 53,850 km, waarvan 23,3 km onder zee, honderd meter onder de bodem en op 240 m onder het wateroppervlak van de „Straat van Tsoegaroe”, die de Japanse Zee scheidt van de Grote Oceaan.

In tegenstelling tot de tunnel onder het Kanaal, zal de Seikan-tunnel slechts uit één koker bestaan, omgeven door een wand van beton van 80 cm. Deze ondergrondse koker zal worden uitgerust met twee sporen met normale spoorbreedte (1,435 m). De lijn zal worden opgenomen in het voor hoge snelheden ontworpen „Shin Kansen”-net, dat Tokio met Sapporo zal verbinden via Morioka en Aomori (Honsjoe) en Hakodate (Hokkaido).

Wel worden beide sporen voorzien van een extra spoorstaaf, waardoor de klassieke Japanse spoorbreedte van 1,076 ontstaat, zodat het rijden van de „traditionele” treinen en goederentreinen kan blijven gebeuren als de „Shin Kansen” in dienst worden gesteld.

In 1979 zullen de werkzaamheden hun beslag krijgen. De tunnel zal het dan mogelijk moeten maken over de lijn voor hoge snelheden de verbinding Tokio - Sapporo in 5.50 u. tot stand te brengen, in plaats van de 17.15 u. die thans nodig zijn en waarbij de zeestraat per veerboot wordt overgestoken.

De bouwkosten zijn geschat op 550 miljoen dollar, d.w.z. ongeveer 10 200 dollar... per meter!


Bron: Het Spoor, mei 1972