Homepagina > Het Spoor > Wist U dat ? > Nederland
Nederland
zaterdag 12 september 2026, door
Nieuwe lijn
Op 22 mei II. openden de Nederlandse Spoorwegen het eerste 12,3 km lange gedeelte van de Zoetermeerlijn, zo genoemd naar de naam van de nieuwe stad die in het groene hart van Holland ligt.
Zoetermeer, dat van een landelijk dorp met ongeveer 6 000 zielen die het in de jaren vijftig telde, zou moeten groeien tot een middelgrote stad met 90 000 a 100 000 inwoners (er zijn nu al 60 000 Zoetermeerders) en wellicht daarom doorgaat voor de slaapstad van het dichtbijgelegen Den Haag, had begrijpelijkerwijze dringend behoefte aan een snelle verbinding met deze stad.
Vóór de opening van de lijn was 73 % van de forenzen aangewezen op het gebruik van de eigen wagen. Nu de zuidelijke lus van de verbinding er is, kunnen heel wat mensen die per auto forenzen hun wagen rustig in de garage laten.
De NS verwachten zowat 19 000 reizigers per dag op deze nieuwe lijn; dit aantal zou tot 24 000 oplopen bij de voltooiing van het volledige plan.
Nederland: sprinters
Op de nieuwe lijn rijden de recentste Nederlandse treinstellen, de Sprinters, die in 1975 op het NS-net werden geïntroduceerd. Die stellen werden speciaal ontworpen voor korte afstanden en zijn dus ten zeerste geschikt voor een stadsnet. Een particulariteit: de „Zoetermeerreiziger” met een tweedeklaskaartje mag zonder zich aan een overtreding schuldig te maken, in een eerste-klascoupé plaatsnemen.
Stations
De zeven al in dienst zijnde stations, die midden in de bebouwing liggen, zijn „onbemand”: de kaartjes worden afgeleverd door automaten. Zes stations zijn bereikbaar via trappen; voor bejaarden, gehandicapten die zich in een rolstoel verplaatsen, moeders met kinderwagentjes zijn er hellingbanen. In het station Driemanspolder gebeurt de toegang alleen maar per lift. Wie per fiets naar een van die station moet, kan zijn voertuig kwijt in ruime, overdekte stallingen.
Treinpersoneel
De conducteurs (hoofdwachters) die de Sprinters op de Zoetermeerlijn begeleiden, zullen op een goeie dag alleen nog maar sporadisch controle uitoefenen. Van dan af zal de machinist de deuren moeten sluiten.
Voor het uitvoeren van die taak beschikt de machinist, in zijn cabine, over een TV-monitor die het hem mogelijk maakt de beweging van de reizigers te controleren. Bovendien zijn er, buiten op de stellen, luidsprekers bevestigd waarover hij de reizigers kan waarschuwen.
Spoorles
Niet alleen de volwassenen die zich dagelijks naar hun werk dienen te begeven, maar ook de kinderen van Zoetermeer weten hoe met de trein dient te worden gereisd. NS-mensen hebben er, samen met het onderwijzend personeel van Zoetermeer, voor gezorgd dat 8 200 leerlingen alles van treinreizen afweten.
Bron: Het Spoor, november 1977
Rixke Rail’s Archives