Rixke Rail’s Archives

  • Index
  • Contact
  • A la recherche de ...
  • Het Spoor
  • Le Rail
  • Modelbouw - Modélisme
  • Op zoek naar ...
  • Postkaarten - Cartes Postales
  • Strip verhalen - Bandes dessinées

Articles les plus récents

  • De eerste dagen van Wereldoorlog II

    4 december 2008, door Rixke

    Naar documenten uit het spoorwegmuseum.
    Over de spoorwegactiviteiten tijdens deze eerste dagen van de achttiendaagse veldtocht worden in het spoorwegmuseum enkele documenten bewaard. Ze werden verzameld door Hoofdingenieur, Adjunct van de Directeur, Henning die in mei 1940 op de Exploitatiedienst werkte. Uit zijn gegevens putten we volgende situatieschets.
    Spoorwegadministratie en legerleiding werkten die dagen nauw samen. Zowat overal werden legerofficieren ingezet om de militaire (…)

  • De eerste spoorwegcontacten met Nederland

    4 december 2008, door Rixke

    Situatieschets
    De eerste spoorwegcontacten met Nederland zijn relatief laat tot stand gekomen en verliepen vanwege de politieke situatie in een alles behalve serene sfeer,
    Sinds het Congres van Wenen in 1815 vormde ons land samen met het Noorden, het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, met aan het hoofd koning Willem I.
    De revolutionaire opstand van 1830 te Brussel, onmiddellijk gevolgd door het uitroepen van de onafhankelijkheid en de definitieve scheiding na de Tiendaagse Veldtocht, (…)

  • De spoorboekjes en het verkeer van reizigerstreinen tijdens de bezetting

    4 december 2008, door Rixke

    De 50e verjaardag van de Bevrijding voert ons terug naar de sombere jaren tussen 1940 en 1944.
    Hoe reisde men tijdens de bezetting per trein ?
    Om hierop een antwoord te geven, hebben we de spoorboekjes van toen ingekeken.
    Na de gevechten en de vernielingen van 10 tot 28 maart 1940 wordt het net onder het bevel en onder het toezicht van de Duitsers opnieuw berijdbaar gemaakt. Aanvankelijk legt de bezetter er beslag op en zijn reislustige Belgen aangewezen op de buurtspoorwegen, die (…)

  • Roeselare in oorlogstijd

    4 december 2008, door Rixke

    In het meinummer van vorig jaar brachten we reeds in herinnering dat het toen precies 50 jaar geleden was dat de Tweede Wereldoorlog begon. Het tijdschrift Rollarius, het bulletin van het geschied- en oudheidkundig genootschap van Roeselare en Ommeland publiceerde een artikel van mevrouw L. Devriese over het station Roeselare in oorlogstijd, gebaseerd op een interview met Roger Sinnaeve, voormalig afdelingschef Transport van het district Noordwest, nu gepensioneerd. Omdat Het Spoor (…)

  • De geschiedenis van het openbaar vervoer te Brussel

    4 december 2008, door Rixke

    Wording en uitbouw tot aan WO I
    Het straatverkeer te Brussel
    De omnibus
    Vóór 1830 bestond er te Brussel niet de minste vorm van gemeenschappelijk vervoer, behalve dan de diligencediensten naar de provinciesteden.
    Na de Belgische onafhankelijkheid, waarbij Brussel tot hoofdplaats werd gekozen, en vooral na de aanleg van de eerste spoorlijn Brussel - Mechelen, kwam daar verandering in.
    De in dienst zijnde huurrijtuigen volstonden immers niet om de reizigersstroom naar het (…)

  • De spooktrein van 2 september 1944

    4 december 2008, door Rixke

    Voor dit artikel werd gebruik gemaakt van de verslagen die destijds werden opgemaakt door de heren Verheggen, Masquelier, Ugueux, Lokker en Handelsberg.
    Terwijl de Franse kust op 6 juni 1944 bevrijd wordt, moet België nog tot september 1944 op de komst van de geallieerden wachten. Maar intussen is het verzet actiever dan ooit tevoren, gedreven door de groeiende hoop. Daarnaast heeft ons land het zwaar te verduren door de geallieerde lucht-bombardementen, waarvan de Duitse propaganda (…)

  • 130 jaar geleden... de eerste trein tussen Lichtervelde en Veurne

    4 december 2008, door Rixke

    Veurne, de kleine mooie stad net achter de kustlijn gelegen, viert feest op 14, 15, 16 en 17 mei omdat de trein er precies 130 jaar rijdt.
    Zoiets mag wel gevierd worden, want behalve bij de inhuldiging van de lijn in 1858 en de ingebruikname van het nieuwe station in 1895 werd er te Veurne niet meer gefeest n.a.v. de «yzeren weg».
    Een bewogen geschiedenis
    Hoewel er reeds in 1845 (staatsblad van 22 mei) een vergunning verleend werd voor het bouwen van een spoorlijn tussen Lichtervelde (…)

  • Moeizaam pionierswerk in België: de voorbereidingen van de uitbouw van een spoorwegnet (1830-1834)

    25 november 2008, door Rixke

    De eerste voorstellen vanuit Antwerpen en Luik worden bestudeerd door de Belgische regering
    Bij de Belgische onafhankelijkheid in 1830 werd het land met zware problemen geconfronteerd op het vlak van de transportinfrastructuur . De oorlog met Nederland en de moeizame onderhandelingen over de vredesverdragen hadden met name tot gevolg dat de Schelde en de waterwegen naar Nederland en Pruisen werden gesloten. Het gevolg was dat belangrijke delen van de Belgische economie werden lamgelegd. (…)

  • Dubbeldektreinen zo oud als de spoorwegen

    25 november 2008, door Rixke

    achtergronden van een ontwikkeling
    Dubbeldekrijtuigen werden en worden op verschillende plaatsen in de wereld gezien als de oplossing voor geconcentreerd reizigersvervoer in grote agglomeraties. In vele gevallen is de spitstijd van korte duur, is er geen mogelijkheid om treinen langer te maken omdat de perronlengtes dat niet toestaan, is er geen mogelijkheid om méér treinen te laten rijden omdat er niet voldoende capaciteit op de lijn is en/of langs de perrons.
    «Als het dan niet meer uit (…)

  • De eerste abonnementen in België

    25 november 2008, door Rixke

    omstandigheden en gevolgen
    De eerste treinreizen tussen Mechelen en Brussel kenden een overweldigend succes. De biljetten waren steeds uren op voorhand verkocht en om toch maar mee te kunnen reizen, betaalden sommige kapitaalkrachtige reizigers op de zwarte markt fenomenale bedragen. Deze reizigers spoorden voor hun plezier, voor de opwinding. Het eerste jaar alleen al, legden meer dan 800 000 mensen het traject af; een enorm aantal voor die tijd. Naargelang het spoorwegnet zich (…)

  • page précédente
  • page suivante

2007 - 2026 Rixke Rail’s Archives
Plan du site | Se connecter | Contact | RSS 2.0