Rixke Rail’s Archives

  • Index
  • Contact
  • A la recherche de ...
  • Het Spoor
  • Le Rail
  • Modelbouw - Modélisme
  • Op zoek naar ...
  • Postkaarten - Cartes Postales
  • Strip verhalen - Bandes dessinées

Articles les plus récents

  • Beroepen bij het Spoor (5): een rangeerder

    11 november 2009, door Rixke

    „De tien geboden van de rangeerder”, eigenlijk elf, worden de rangeerder in spé in de maag gespitst van bij de opleiding. Zij blijven dan ook voor de rest van zijn loopbaan nazinderen in zijn hoofd. De veiligheid van hemzelf en de treingebruiker staat immers op de eerste plaats.
    Een zonnige dag begin mei. Ik spoor richting Vilvoorde, waar Ronny De Leenheer, onze spoorwegman van de maand, me opwacht. Vandaag zal ik een blok aan zijn been zijn. Ik ben een leek in vele dingen en zeker in (…)

  • Beroepen bij het Spoor (2): stukje over Jef

    11 november 2009, door Rixke

    Antwerpen-DS, kwart voor acht.
    Horen en zien vergaan. Niemand besteedt ook maar de geringste aandacht aan mij. Blauwkielen benen van links naar rechts of worstelen aan een klein vierkant tafelvakje met onwillige papieren.
    „Allé-yup, mannekes, komaan hé!” sneert een opperblauwkiel terwijl hij driftig in zijn handen klapt. Die heeft ongetwijfeld zijn strepen reeds verdiend.
    Ik baan mij een weg naar een belendend bureau. „Wie ? Oh, u bent de man van Het Spoor? Dat is ’m, kijk!”. „Dag, ik (…)

  • De NMBS in een moderner kleedje

    11 november 2009, door Rixke

    De NMBS werkt hard aan haar imago als modern bedrijf. Een van de uiterlijke kenmerken die dit imago naar buiten moeten dragen, zijn de nieuwe NMBS-kleuren grijs, rood en blauw. Frisse kleuren die niet alleen de buitenkant van de nieuwe treinstellen sieren, maar sinds kort ook het uniform van het spoorwegpersoneel dat geregeld met de klanten in contact komt.
    Na dertig jaar trouwe dienst achtte de NMBS de tijd rijp om het donkerblauwe uniform aan de kapstok te hangen en te vervangen door een (…)

  • Tussen sein en Wissel

    11 november 2009, door Rixke

    NMBS versus agressie
    Zich onveilig voelen door het almaar toenemend verbaal en fysiek geweld is een actueel gegeven. Ook de NMBS krijgt er mee te maken.
    B-SECURITY, de nieuwe interne bewakingsdienst van de NMBS, bindt nu de strijd aan met deze vormen van agressie.
    B-SECURITY werd opgericht nadat achter de spoorwegpolitie een punt werd gezet. Samen met SPC (SpoorwegPolitie - Police des Chemins de fer), een speciale eenheid binnen de Rijkswacht, en de zogenaamde beëdigde bedienden zal (…)

  • Van wegwerker tot spoorlegger

    3 november 2009, door Rixke

    De reiziger die vanachter zijn coupé-raam naar het voorbijrijdende landschap zit te staren, heeft er geen flauw idee van hoe complex een spoorwegnet is. We willen hem dit graag vergeven. Overigens zou hij wellicht met verbazing vernemen in welke omstandigheden de meeste spoorwegarbeiders en vooral die van de Baan een halve eeuw geleden moesten werken.
    Nu dank zij de evolutie van de techniek het treinverkeer heel wat veiliger verloopt, het comfort van de reizigers aanzienlijk werd verhoogd (…)

  • Het kledingsfonds

    1 november 2009, door Rixke

    Een greep in het verleden
    Aanvankelijk droegen alleen de krijgslui een uniform, maar in strijd met wat de zogenaamde historische films tonen, zou ze niet sedert de oudheid hebben bestaan. Wel droegen heel wat soldaten een kledij waarvan sommige delen volkomen gelijk waren, maar het gold hier veeleer modes of herkenningsmiddelen dan wel voorschriften. Het was slechts in 1670 dat Louvois het dragen van de uniform voorschreef voor heel het Franse leger. Hij bepaalde er ook de details van. (…)

  • De politie der spoorwegen

    1 november 2009, door Rixke

    Onze spoorwegpolitie is even oud als onze eerste spoorweglijn.
    Een honderdjarige...
    De lijn Brussel-Mechelen, waarvan de aanleg bij de wet van 1 mei 1834 werd verordend, wordt op 5 mei 1835 plechtig opengesteld voor het verkeer. Dezelfde dag wordt een eerste koninklijk besluit uitgevaardigd waarbij geördoneerd wordt dat „elke beschadiging van de weg, elke hinder aan het verkeer, elke inneming op de weg of op de spoorweggronden, zal worden beteugeld ter benaarstiging, d.w.z. ten verzoeke (…)

  • Trein-wachter: Ook voor de vrouw een fascienerend beroep!

    1 november 2009, door Rixke

    Aan kleine meisjes een elektrische trein als geschenk geven, houdt voortaan geen psychologische risico’s meer in: als er een roeping uit volgt kunnen ze immers altijd terecht bij de NMBS.
    In ons land bestaat de spoorweg al bijna anderhalve eeuw en tot voor kort waren de enige vrouwen op de trein uitsluitend reizigsters. Als er nu een jonge vrouw in blauwe rok en bloes en met een charmant hoedje op, uw kaartje of vervoerbewijs wil controleren zal u zich in het onvermijdelijke moeten (…)

  • Als anderen met vakantie gaan ...

    1 november 2009, door Rixke

    Spoormensen staan altijd aan „de andere kant van de balie” tegenover de klanten, vooral wanneer die met vakantie gaan. Je zou kunnen zeggen dat zij eigenlijk de eerste linie vormen.
    De dag van het vertrek raakt iedereen wat in spanning: in alle hoeken van het station, vóór de loketten, op alle perrons, vóór de dienstregelingstabellen zijn mensen druk in de weer, ze zijn gehaast, ze verdringen elkaar, ze praten en ze lossen problemen in een handomdraai op... Voor iemand die van drukte (…)

  • Spoorleggers

    1 november 2009, door Rixke

    Een spoorstaaf van 27 meter lengte weegt ten minste 1350 kg. Als je zo’n staaf met twintig man tilt dan is dat per man toch nog een goede 60 kg. Een stevig gewicht. Vooral als je dat op één werkdag enkele honderden keren moet doen.
    Als R. de kleedkamer van het station Berchem verlaat, met de smaak van de weer al veel te haastig opgedronken ochtendkoffie nog in de mond, hangt er over de sporen een flauwe nevel. Op perron 9, het perron naar Brussel, staat reeds een dicht op elkaar gepakte (…)

  • page précédente
  • page suivante

2007 - 2026 Rixke Rail’s Archives
Plan du site | Se connecter | Contact | RSS 2.0